KURUMSAL BİLGİLER

YÖNETİM KURULU

Mehmet FIRAT - Yönetim Kurulu Üyesi

2001 yılında ODTÜ-Matematik bölümünden mezun olan, 2002 yılında İngiltere’de Bilişim Sistemleri Yönetimi lisansüstü programını bitiren Mehmet Fırat, 2019 yılında Oxford Üniversitesi Yapay Zeka Programını ardından 2023 yılında Northwestern Üniversitesi “Chief Digital Officer” programını tamamlamıştır. 
 
İş hayatına Havelsan’da başlayan Fırat, SAP projelerinde danışman, proje yöneticisi ve program yöneticisi rollerinde çalışmıştır. 2009 yılında Başkent Elektrik Dağıtım Şirketinde Proje Yöneticisi olarak göreve başlayan Fırat, 2011 yılından sonra Enerjisa’da sırasıyla Bilgi Teknolojileri Müdürü, Proje Yönetim Ofisi Grup Müdürü, Bilgi Sistemleri Direktörü olarak çalışmış,  son 4 yıldır ise Bilgi Teknolojileri ve Dijital İş Yönetimi Başkanı olarak görev almaktadır.
 
Mevcut icra görevlerine ek olarak yönetim kurullarında da faaliyet gösteren Mehmet Fırat, Sabancı iştiraklerinden yapay zekâ üzerine çalışan Zack AI’In Yönetim Kurulu Başkan Vekili, aynı zamanda elektrikli araçlar şarj istasyonu ağı Eşarj şirketinin de yönetim kurulu üyesidir.
 
Öte yandan teknoloji ve enerji dünyasının kesiştiği derneklerde aktif rol alan Fırat, Blockchain Türkiye’de Yürütme Kurulu Üyeliği ve Enerji Çalışma Grubu Başkanlığı,  Yapay Zekâ ve Teknoloji Derneği’nde Kurucu Üye ve Enerji Çalışma Grubu Başkanlığı, Enerjide Dijitalleşme Derneği’nde ise Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürütmektedir.
Yukarı