TEDARİK ZİNCİRİMİZ

Operasyonlarımızın devamlılığı açısından Sürdürülebilir Tedarik Zincirinin öneminin bilincinde olarak faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Bu bilincimiz paralelinde hazırladığımız Kalite Politikamız  ile tedarik zinciri süreçlerimizde, kalite yönetim sisteminin sürekliliğini ve etkinliğini modern yönetim tekniklerini uygulayarak ölçüyor ve gerekli noktaların iyileştirilmesi için aksiyonlar alıyoruz. Teknosa’da sorumlu, sürdürülebilir, şeffaf ve izlenebilir bir tedarik zincirine sahip olmak önceliklerimiz arasında yer alıyor. 
 
Tedarik zincirimizde zamanında teslimat, stok ve ürün güvenliği ve maliyet bilgilerini kilit performans göstergeleri (KPI) olarak belirleyip süreçlerimizi hassasiyetle takip ediyoruz. Tedarik zincirimizin daha çevik ve sürdürülebilir olması için çoklu kanal deneyimini (omnichannel) müşterilerimize sunuyor, ürün ve hizmetlerimizi hayata geçmesi beklenen regülasyonlara uyumlu hale getiriyoruz. Teknosa Lojistik Merkezi’mizde ürünlerimizi depoluyor ve buradan Mağazalarımıza, İklimsa Yetkili Bayilerine ve Online Platformlarımız aracılığıyla müşterilerimize sevkiyatını gerçekleştiriyoruz. Satış öncesi ve sonrası süreçlerde müşterilerimiz toplam 17 farklı kanaldan bizler ile iletişim sağlayıp bilgi alabiliyor.
 
30.000 m2 açık ve 30.000 m2 kapalı alan ile sektörün en büyük lojistik merkezine sahibiz!
 
Ürünlerimiz müşterilerimize ulaştıktan sonra satış sonrası hizmetlerimiz ile destek olmaya devam ediyoruz. Tekno Hizmet çatısı altında topladığımız “TeknoGaranti”, “Mağazada Hizmet”, “Yerinde Kurulum”, “Uzaktan Teknoloji Destek Hizmeti” ve “Full Destek Servis Paketleri” gibi servis ve onarım hizmetlerimizle satışını gerçekleştirdiğimiz ürünlerin kullanım ömrümü uzatarak değer zincirimizde katma değer oluşturuyoruz. Ayrıca Türkiye genelinde pek çok noktada hizmet veren İklimsa Yetkili Servislerimiz ile müşterilerimizin iklimlendirme ile ilgili her türlü ihtiyacında yanında oluyoruz.
 
 
Yukarı